dňa 24-04-2013
Detektivové Christopher Danson a P. K. Highsmith (Dwayne Johnson a Samuel L. Jackson) jsou těmi nejdrsnějšími a nejoblíbenějšími poldy široko daleko. Nepotřebují tetování – to druzí si nechávají na tělo vytetovat jejich podobizny. O dva stoly vedle a o jednu řadu dál sedí detektivové Allen Gamble (Will Ferrell) a Terry Hoitz (Mark Wahlberg). Vídáte je v pozadí fotografií Dansona a Highsmitha, rozostřené a se zavřenýma očima. Nejsou to hrdinové – jsou to „benga v záloze“.
Recenze filmu
Allen Gamble (Will Ferrell) a Terry Hoitz (Mark Wahlberg) jsou pravděpodobně ti největší loseři, jací se kdy v policejních řadách města New York objevili. Kolegové si z nich utahují, hází na ně ty nejprovařenější případy a hádejte, na koho zbývá papírování. Přitom mezi řadovými policisty jsou i skuteční hrdinové a hvězdy, pochodující hora svalů Danson (Dwayne Johnson alias The Rock) a ostřílený tvrďák Manzetti (Samuel L. Jackson), kteří se mezi ostatními jeví jako superhrdinové. Ovšem jen do té chvíle, než se jim podaří skočit z výškové budovy bez padáku, pak si policejní stanice nutně musí vybrat nové náhradní hvězdy boje se zločinem. Avšak Allen ani Terry to nebudou…
Režisér Adam McKay (Bratři z donucení) nasazuje už od začátku zběsilé tempo plné přestřelek a akce všeho druhu, to mu ale nevydrží déle jak 15 minut. Benga v záloze jsou sice prezentovány jako akční komedie, avšak na rozdíl od A-Teamu nebo RED očekávejte daleko méně akce, zato ale o hooodně více humoru.
Tvrzení, že na každých dvacet vteřin filmu připadá zhruba jeden až dva gagy, není vůbec unáhlené. Chvílemi to dokonce vypadá jako zvrhlý pokus Američanů o natočení celovečerního pilotního dílu sitcomu podle britského scénáře, na kterém se podílel výkvět britských scénáristů situačních komedií typu Červený trpaslík či Black Books. Výsledkem je jeden z těch filmů, u kterých se na začátku začnete smát a pak už nepřestanete. Snímek si utahuje především z akčních, policejních a parťáckých filmů, přitom nikdy nesklouzne k laciným parodiím ve stylu Bláznivých střel. Generuje totiž humor vlastní. Názory na takový druh humoru, který se v Bengách objevuje, se může u každého diváka lišit. Ne každému musí sednout přestřelenost a naprostá absurdita, do které jsou některé vtipy často dotažené, křepčení postav, či skutečně laciné a trapné vtípky. Ale právě ta upřímná snaha nacpat do filmu tolik humoru a tolik hlášek, aby si v něm každý dokázal najít svoje, dělá z Beng to nejšílenější, co jste mohli letos v kinech vidět.
Nejslabším článkem filmu je bezesporu příběh, který je extrémně jednoduchý, ohraný, předvídatelný a přímočarý. Posuďte sami: Allen a Terry se úplnou náhodou dostanou na stopu obrovského zločinu, díky kterému by mohli v očích kolegů a newyorských občanů získat respekt a uznání. Bohužel jim spousta lidí hází klacky pod nohy a narušuje klidný průběh vyšetřování. Přitom totožnost pachatele je od začátku zřejmá. Vidíte? Klidně můžete nechat mozek doma.
Will Ferrell je ve své roli dokonalý. Žije ve svém vlastním světě ovládaném vlastními pravidly, nijak netouží po vzrušení, je lehce manipulovatelný a o výši jeho iq se dá značně pochybovat. Oproti němu je Mark Wahlberg příliš umírněný, přitom právě on působí na plátně jako ten, kdo touží po akci, úspěchu a prestiži. Jeho kamenná tvář ale nikoho neosloví. Samuel L. Jackson ani The Rock se moc dlouho neohřejí, daleko více prostoru dostal například Michael Keaton coby šéf policejního oddělení nebo Eva Mendes v roli Allenovy sexy manželky.
Podívat se na Benga v záloze znamená užít si sto minut nehorázné srandy, kterou si vychutnáte možná i na podruhé, pokud vám sedne. Jinak se ale jedná pouze o celkem povedenou jednohubku, u které můžete vypnout a užít si to auto obalené v kokainu, mazlící se bezdomovce, policistu bez bot tančícího balet, minerálku s okurkou, efektní záběry z putyky ve stylu slideshow, létající pávy, hlášky, hlášky a zase hlášky…